Cześć introwertycy. To ja Wasz nieco bardziej ekstrawertyczny kolega. Ale tylko nieco bardziej. Zebrałem sporo obserwacji na Twój temat drogi introwertyku. I mam dla Ciebie dobre wiadomości – w wielu aspektach życia jesteś znacznie lepszy od innych. Zebrałem 10 rzeczy, które introwertycy robią lepiej od innych.
Od razu sobie uporządkujmy jeden fakt, to nie jest dychotomia, że będziesz albo introwertyczny, albo ekstrawertyczny. To raczej elastyczne spektrum, gdzie będziesz mieć parę cech introwertycznych i parę ekstrawertycznych i skłaniać ku jednej bądź drugiej stronie. Sam jestem mocno pośrodku tej skali – też nie lubię dużych zgromadzeń ludzi czy męczą mnie klasyczne networkingowe spotkania, gdzie podchodzi się od nieznajomego do nieznajomego i wymienia wizytówki. Ładuję swoje baterie za to w małym gronie osób, no i uwielbiam uczyć innych, a to wiąże się z występami publicznymi. Obserwuję Was drodzy introwertycy od lat. Ba! Na moich sesjach mentoringowych z wieloma z Was pracuję, wielu też z Was nie pisze komentarzy na YouTube, ale wysyła do mnie maile. Wypisałem kilka Waszych super pozytywnych cech i zacznijmy od czegoś, co wydaje się bardzo mało oczywiste:
1. Introwertycy są świetnymi sprzedawcami
Zanim pomyślisz – co ten gość wygaduje – pozwól mi wyjaśnić. Na sprzedaży zjadłem w swoim życiu zęby, szkoliłem i budowałem zespoły sprzedażowe od ponad 5 lat. Spotkałem setki sprzedawców. I nie pomyl sprzedawcy z kasjerem, ekspedientem czy osobą do podawania towaru. Mowa tu o sprzedawcach w tematach takich jak sprzedaż usług, kontraktów, towarów do firm, ubezpieczeń, produktów finansowych czy np. Oprogramowania. Faktycznych sprzedawców, których esencją pracy jest spotkanie 1 na 1. Dlaczego tak twierdzę? Bo w sprzedaży obok różnego rodzaju trików, których można się wyuczyć, a jest ich setki i niektóre będą bez problemu pasowały i pod introwertyków liczą się konkretne cechy osobowościowe takie jak:
- Słuchanie – aktywne odnoszenie się do tego, co faktycznie klient mówi i oczekuje. Mogą też dobrze radzić sobie dzięki temu z obiekcjami i zarzutami klientów.
- Błyskawiczna analiza wewnętrzna – wymaga skupienia
- Wykazanie pewnej troski i empatii – introwertycy dzięki skupieniu na emocjach potrafią wejść łatwiej w czyjeś buty i zyskać tym sympatię rozmówcy
- Zmierzanie do celu – nic tak nie przeszkadza w sprzedaży, jak jej przegadanie, większości introwertyków to nie dotyczy – skromność w słowach, oszczędność w czasie.
Te cechy charakteryzują dobrego sprzedawcę dla biznesu. Introwertyk, który przełamie i oswoi się z charakterem pracy, ciągłego spotkania z klientem, będzie na co dzień czuł komfort, jego bezpieczna strefa będzie tam gdzie sobie ją zbudował. Osoby z wyraźnymi cechami introwertycznymi po oswojeniu pierwszych demonów są z reguły lepszymi sprzedawcami, niż złotouści ekstrawertycy pięknie opowiadający historie o produkcie. Wiem co mówię, szkoliłem wielu z nich, niektórzy byli demonami wręcz wpływu, stokrotnie lepszymi od moich najlepszych spotkań sprzedażowych, zdarzało mi się zbierać szczękę z podłogi jak widziałem modelowe rozmowy jednych z najlepszych sprzedawców, jakich spotykałem w życiu. Więc jeśli jesteś introwertykiem i nie masz swojego zawodu – to możesz spróbować swoich sił jako sprzedawca (tylko najpierw przesortuj z tej listy kasjera, podawacza towaru czy innego ekspedienta).
2. Znają się lepiej na ludziach
Potrafią obserwować i słuchać, to fakt. Lepiej, bo będą pierwszymi, którzy zwrócą uwagę, że coś jest nie tak z ich znajomym, przyjacielem czy członkiem rodziny. To czyni z nich nie tylko cenny materiał na detektywów, ale w szczególności osoby, które starannie potrafią dobrać sobie znajomych i przyjaciół.
Kiedy ty gadasz, introwertyk obserwuje i słucha. Lepiej i szybciej wyłapie błędy myślowe swoich dyskutantów, będzie znał pewne tendencje i racjonalniej podchodził do konwersacji. Nie mówię, że ekstrawertycy tego też nie potrafią, ale introwertykom po prostu będzie łatwiej z powodu ich skupienia.
Wynika ono też z faktu, że introwertycy mają zaszytą nieufność, dozę sceptycyzmu wobec wchodzenia blisko w nową znajomość. Ten niezbędny dystans pozwala im widzieć szerzej i przejrzeć nie raz pułapki, jakie czyhają na nich np. Wśród toksycznych znajomych.
3. Potrafią być świetnymi liderami
Charyzma i dominacja są świetnymi cechami dla lidera, który robi rzeczy… na pokaz. Prawdziwy lider w organizacji zna się na ludziach, musi zrozumieć ich potrzeby, pogodzić pragmatyczną stronę działalności z potrzebami swojego zespołu. Tak samo, jak w sprzedaży przyda się tutaj choćby aktywne słuchanie, empatia, zmierzanie do celu, niesprzedawanie tanich historyjek, umiejętność do radzenia sobie z trudnymi tematami.
Jedną z rzecz, którą sam wielokrotnie doświadczyłem – szefowie charyzmatyczni ekstrawertycy często mówią dlatego, że to oni są szefami i mają zostać wysłuchani. Nawet jeśli za tym mówieniem nie idzie żadna wartość. Introwertycy będą raczej mówili tylko wtedy kiedy mogą coś dać, wesprzeć zespół, dorzucić wartości, przekazać istotę i nie marnować czasu. Nie jeden raz spotykałem się z pracownikami, którzy wywracali oczami na kolejne spotkanie z szefem, wiedząc, że będzie to czas zmarnowany, bo ten, zamiast słuchać, wygłosi po raz kolejny swój np. Cotygodniowy apel. Poza tym introwertyk lider będzie na pewno ostrożniejszy w doborze słów, da więcej uwagi, będzie gotowy do pomocy i nie będzie mu przeszkadzała praca samemu, a często to spotyka wielu liderów i właścicieli firm.
4. Potrafią prowadzić trudne i prowokujące rozmowy
To jest coś, co uwielbiam w tym typie charakteru. Z reguły wypowiedzi introwertyków nie tylko wydają się być bardziej przemyślane, choćby z samego faktu, że boją się głupio wypaść, albo dają sobie więcej czasu na wewnętrzne przetworzenie słów. Introwertycy potrafią prowokować do myślenia, głównie dlatego, że większość swojego czasu spędzają niejako wewnątrz siebie. Ich życie wewnętrzne jest bogate, a to jest prostą drogą do ciekawych poglądów.
To niejako też wynika z kontrastu, że introwertycy nie cenią zbytnio luźnej rozmowy o wszystkim i niczym, o pogodzie, koncercie czy meczu. I to uwielbiam w introwertykach – uwielbiają za to mówić o rzeczach, które mają znaczenie. To, co dla wyraźnego ekstrawertyka wyda się aspołecznym zachowaniem, dla drugiego introwertyka będzie ratunkiem od płycizny codzienności. Brzmi to trochę może egzystencjalnie czy filozoficznie, nie bez powodu większość myślicieli czy filozofów ma wyraźne cechy introwertyczne – ich wewnętrzny świat potrafi zadawać rzeczywistości trudne pytania i szukać nieoczywistych odpowiedzi.
Dla mnie osobiście najgłupszą, najdziwniejszą, najbardziej niezręczną jest ta angielska czy amerykańska maniera rozpoczynania rozmów. Hello, how are you? I’m fine, thanks. And how are you? Fine, thank you. Do tej pory czuję opór przed tą formą rozpoczynania rozmowy. Od razu przechodzimy do rzeczy, pragmatycznie, najlepiej konkretnie i do głębi.
5. Łatwiej przy nich się nam otworzyć
To trochę wynika z poprzedniego punktu, umiejętność prowadzenia trudnych rozmów i zadawania prowokacyjnych pytań, czy chęć poruszania głębokich wątków w konwersacji daje introwertykom element charakteru terapeuty, psychologa, doradcy, takiego przyjaciela, któremu nie będziemy bali się powierzyć naszych tajemnic. Jeśli posiadasz przyjaciela introwertyka, który potrafi słuchać i nie jest skupiony tylko na sobie oraz jest świadom swoich cech charakteru, to masz szczęście. Oczywiście wymaga to też, by introwertyk nie był chodzącą kulą nieszczęścia, kompleksów czy wręcz w depresji, niestety ten typ charakteru potrafi też zaplątać się w tego typu trudności. Jeśli jednak masz zdrowego introwertyka jako zaufanego przyjaciela – to pozazdrościć, możesz faktycznie z kimś porozmawiać, otworzyć się, zaufać. Introwertycy wiedzą co to lęk i psychiczne zmagania, wiedzą też z reguły jak wygląda cierpienie, toksyczni ludzie i złe relacje. Stąd też będą w stanie dobrze Cię zrozumieć.
6. Introwertycy kochają zwierzęta
Zwierzaki są ich milczącymi przyjaciółmi. Nie mówię, że ekstrawertycy dla kontrastu tych zwierząt nie lubią, ale introwertycy potrafią lepiej utożsamiać się z tym, co zwierze przeżywa, silniej się ze zwierzętami związują emocjonalnie. Potrafią dbać o zwierzęta, bo kochają ich towarzystwo, dotyk. Rozumieją zwierzęta i ich proste lęki i radości, potrafią się nimi opiekować.
7. Dostarczają dobrą pracę
Poukładajmy to sobie – jeśli zapewnisz introwertykowi warunki pracy takie, jakie pasują do jego osobowości – dostaniesz świetne rezultaty. Jeśli jednak wciśniesz go w głośny biurowy open space, gdzie nie ma nawet centymetra prywatności – spodziewaj się fatalnych rezultatów i męczarni.
Pracowników introwertycznych charakteryzują takie cechy jak:
- Wysoka dokładność – zawsze dokonują autokorektę w lęku przed krytyką. Więc możesz spodziewać się, że dostaniesz pełnoprawny i dopracowany produkt.
- Determinacja – lubią kończyć zadania i nie mają tendencji do skakania z kwiatka na kwiatek. Nie zrozum mnie źle – ekstrawertyk też lubi kończyć zadania, ale może po prostu po drodze zostać łatwiej rozproszony i porzucić pracę.
- Patrzą na detale – to jest akurat miecz obosieczny, bo może prowadzić do perfekcjonizmu, a ten może sabotować całe projekty. Jeśli jednak jesteś świadomym tych cech introwertykiem, to będziesz wiedzieć, ile dbałości o szczegóły jest dość, by móc nadal skończyć projekt, a by był on naprawdę dobrej jakości.
- Dostarczają odpowiedzi zamiast wymówek. Ich siłą nie są słowa, ich siłą są czyny, więc jeśli coś faktycznie przeszkodziło im w działaniu i coś nie wyszło, Ty jako współpracownik czy np. Szef, dowiesz się o prawdziwej, uczciwej, przyczynie, tego, co się stało. To ważna informacja dla każdego kierownika czy managera, wnosząca dużo wartości.
Tak więc daj swojemu introwertykowi przestrzeń, możliwość pracy samodzielnie, nie wrzucaj go w trudne i nietypowe społeczne sytuacje, daj mu czas – nie będzie potrzebował dużego nadzoru, by dostarczyć dobrej jakości produkt.
8. Jeśli coś mówią, ma to znaczenie
Introwertyk, zanim powie, pomyśli. Zanim zrobi – pomyśli. Wyważy argumenty, a jeśli dyskusja będzie wymagała szybkiej reakcji – często nawet jej nie podejmie. Ze stratą dla dyskusji. Często więc w wymianie zdań ekstrawertyków, wyraźnej, pełnej śmiałych opinii, uproszczeń, spłyceń, błędów poznawczych, zanim introwertyk zbierze argument, zostanie przegadany 10 razy. To jest często powodem frustracji samych introwertyków i powodem do zmiany swoich preferencji towarzyskich. Jeśli jednak znajdziesz otoczenie, które uszanuje, że każdy mógłby w otoczeniu się wypowiedzieć, to najpewniej introwertyk doda do konwersacji wartości, to zmieni jej oblicze. Ja sam, jako osoba, która często wychodziła za bardzo do przodu w konwersacji i łapiąca każdy jeden wątek pod siebie łapałem się właśnie na dominowaniu do tego stopnia, że osoby wyraźnie introwertyczne nawet nie podejmowały pałeczki. Próbując się tego oduczyć, w konwersacji gdzie wyczuwałem, że zacząłem dominować świadomie, zatrzymywałem się i trochę jak prowadzący czy moderator wskazywałem na czekającego introwertyka i wprost się go pytałem np. A jak Ty sądzisz? I naprawdę się starałem dać wypowiedzieć. Po latach po prostu nauczyłem się grzecznie czekać i dać się wygadać największym gadułą, a mój charakter im większą posiadałem wiedzę o publicznych wystąpieniach, skłonił się ku introwertyzmowi i aktywnemu słuchaniu.
9. Są samoświadomi
Samoświadomość połączona bardzo silnie z tzw. Inteligencją emocjonalną jest jedną z najważniejszych cech we współczesnym świecie. Ich wewnętrzne monologi, internalizacja emocji, szukanie odpowiedzi wewnątrz siebie, często też tendencje do eskapizmu, uciekanie w świat wyobraźni sprowadza się do tego, że introwertyk nie tylko zna innych ludzi, ale potrafi też obserwować siebie. Nie ma ważniejszej cechy niż samoświadomość w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego świata i w poszukiwaniu szczęścia. Znają często swoje silne i słabe strony, jak również nie będą tak łatwo, wbrew powszechnemu przekonaniu, wpadali w egzystencjalne kryzysy kończące się depresją. Dlatego, że są wysoce samoświadomi i niewiele ich potrafi negatywnie zaskoczyć, bo tę wersję wydarzeń już w głowie przepracowali. Istotne też jest, że wiedzą czego chcą. A to daje im jasne wskazania zawodowe i życiowe.
10. Są świetnymi geekami i nerdami
Introwertycy lubią chłonąć wiedzę, jeśli ich wewnętrzny świat przypomina taki mały ogródek z kwiatami, to wiedza podlewa i pielęgnuje każdy jego zakątek. Stąd też pośród introwertyków spotkasz najciekawszych geeków, ludzi pasjonujących się popkulturą, filmami, grami, komiksami. I jeśli mówię o pasjonowaniu się, mówię o bardzo głębokiej pasji, o silnym hobby, o wiedzy na tematy, które dla zwykłego ekstrawertyka wydadzą się nie tylko bezużyteczne, ale absurdalnie wręcz niedorzeczne. Taki średniowieczny nerd rozróżni typy zbroi, wypunktuje błędy i przekłamania w Bravehearcie, typowy nerd Tolkienowski będzie znał wszystkie przypisy, wszystkich książek, wszystkie wariacje historii, wątki poboczne, mitologię tego świata, różnice między wersją reżyserską i kinową klasycznej trygolgii Petera Jacksona. Analogicznie fan gwiezdnych wojen. Ale taki prawdziwy fan będzie doskonale znał odpowiedź na to, kto strzelał pierwszy. A Trekkies? Nerdzi Star Treka? Jeśli znajdziesz dziewczynę, którą możesz zaprosić na randkę po klingońsku, to wiedz, że będzie to miłość na całe galaktyczne życie.
Wymieniać można długo, ale moim ulubionym typem ludzi, są Ci, posiadający głębokie hobby i ogromną o nim wiedzę. To nie tylko imponuje, ale po prostu jest tysiąckroć ciekawszym tematem do dyskusji niż wczorajszy mecz, pogoda czy to, czy Maciek z Karoliną zerwali już, czy dopiero za tydzień zerwą, by znowu się zejść ze sobą.
To 10 rzeczy, które introwertycy robią zdecydowanie najlepiej.